General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 23.5 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | PCB |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35.5 g |
Ergodyne™ Skullerz™ Loki Safety Glasses/Sunglasses
Designed to be worn as regular sunglasses or as safety goggles by removing the temples, attaching the included strap, and adding the removable foam gasket for a dust-beating seal.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
Pyramex™ Zone II™ Safety Eyewear
Built in nose pads elevate frame for precision fit and weightless wear.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Type | Safety Eyewear |
| Temple Style | Rubber coated tips |
| For Use With (Application) | Provides protection for eyes |
Bollé Safety Prism Foam Kit
For Prism safety eyewear, becomes sealed eyewear when add the optional foam kit
Ergodyne™ Skullerz™ Odin Foam Gasket Insert
Skullerz™ Odin Foam Gasket Insert is a removable insert that keep out dust and debris.
Pyramex™ Onix™ Safety Eyewear
Lightweight frame and suspended lens design provide perfect fit for a variety of users. Cushioned temple tips provide non-slip comfort.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 27 g |
MCR Safety Storm™ Glasses
Workers in the Storm™ can expect extreme comfort with this face-flattering protective eyewear from Crews™. Ratchet action temples combined with non-slip rubber head grips create a customized fit for virtually any head size.
Pyramex™ Venture Gear - Waverton™ Safety Glasses
Pyramex™ Venture Gear - Waverton™ Safety Glasses with ANSI Z87.1+ safety compliance
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Weight (Metric) | 33 g |
Pyramex™ Carhartt™ Ironside™ Safety Eyewear
Lenses provide 99% protection from harmful UV rays and are hard coated polycarbonate, scratch-resistant. Meets ANSI Z87.1 High Impact Requirements.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 30.6 g |
Bollé Safety RUSH+ 2.0 M/L Safety Spectacle PC
Offers reliable protection with comfort and fit with wide hinges, flexible nosepiece, and two sizes (S, M/L) reduce gaps
| Shape | 8 - Very Curved |
|---|---|
| Width (English) | 4.72 in. |
| Size | Medium/Large |
| No. per Case | 80/Cs. |
| For Use With (Application) | Safety Eyewear |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Thickness (English) | 0.0866 in. |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Style | Wrap-around |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Height (English) | 2.76 in. |
| Disposable | Reusable |
| Frame Type | Wrap-around |
| Height (Metric) | 7 cm |
| Material | Polycarbonate, TPR |
| Temple Style | Bayonet Temples |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 29.5 x 12 x 7 cm |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Model | RUSH+ 2.0 |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 28 g |